kiyaslabakalim header

Intel Ekran Kartı Piyasasında!

Intel Ekran Kartı Piyasasında! Intel, geçtiğimiz günlerde 13. Nesil Raptor Lake dahil olmak üzere birçok

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Intel Ekran Kartı Piyasasında!

Intel, geçtiğimiz günlerde 13. Nesil Raptor Lake dahil olmak üzere birçok yeni ürünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Donanım piyasasının devlerinden biri olan Intel, etkinlikleri kapsamında Arc ekran kartını da tanıttı.

 

Daha önce hakkında bazı bilgileri duyduğumuz Arc A310 ekran kartının özelliklerine bir bakalım:

Intel, teknoloji dünyasının dev bir piyasası olan ekran kartı piyasasına hızlı bir giriş yaptı. Intel, Arc A310’un özelliklerine bir bakacak olursak, 6 adet Xe çekirdek, 4GB DDR6 bekkel ve 2000MHz grafik saati hızı ile piyasada artık bende varım diyor. 75W gibi düşük bir enerji tüketimine sahip olması da ayrıca bir avantaj.

Arc A310 yalnızca bir giriş seviyesi ekran kartı!

Intel’in tanıttığı Arc A310, Intel’in tanıttığı ekran kartlarının yalnızca giriş seviyesi olanı. Günümüz standartlarında gerçeğe yakın görüntüler sunan oyunlara baktığımızda elbette bu modelin performansı biraz düşük ve yetersiz kalıyor. Eğer yüksek kaliteli ve yüksek çözünürlüklü oyunlar tercih ediyorsanız, Intel’in daha yüksek modelli ekran kartlarına bakmanızda fayda var

Arc A310’un diğer özelliklerinde ise H.264, H.265 ve AV1 kod çözme desteğine sahip olduğunu görebiliriz. HDMI çözünürlük ile 4096 x 2160 piksele kadar destek sunuluyorken, DisplayPort 2.0 ile 7680 x 4320 piksele kadar çıkabilir.

Arc ekran kartı!

Söz konusu modelde DirectX 12 Ultimate desteği bulunuyor.  OpenGL 4.6 ve OpenCL 3.0 da destekleri de mevcut. Ayrıca bellek arayüzünün 64-bit olduğu ve FP32 çekirdek sayısının da 512 olduğu paylaşılan bilgiler arasında.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM