kiyaslabakalim header

STARLİNK PROJESİ

Kısaca Starlink, internet erişimi Projesidir. Uydu interneti erişimi projesi. 2015’de geliştirilen bu proje, 2018 yılının

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Kısaca Starlink, internet erişimi Projesidir. Uydu interneti erişimi  projesi. 2015’de geliştirilen bu proje, 2018 yılının şubat ayında prototipuydu test uçuşu yaparak denendi ve ardından 24 Mayıs 2019 yılında 60 adet ikinci test uyduları falcon 9fırlatma aracı ile yörüngeye başarılı şekilde gönderilmiştir. 24 ocak 2021 yılına göre toplamda 961 adet uydu, yörüngeye başarılı bir şekilde ulaştı yine 2021 yılı verilerine göre toplamda 60 adet uydu ise yörüngeden çıktı. Starlink, Amerikalı uzay taşımacılığı şirketi olan SpaceX’e bağlıdır ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’dır. Gönderilen her rokette 400 küçük uydu gönderilmesi planlıyor.

STARLİNK CİHAZI

bu küçük Starlink çanağını, evinizin bahçesine veya tavanına yerleştiriyorsunuz, tıpkı uydu alıcı çanağı gibi, gök yüzünü rahatlıkla görebileceği bir manzarası olmalı, sonra telefonunuza starlink uygulamasını indirip çanağa bağlanmanız gerekecek çanak otomatik olarak uydunun yerini bulup saptayacak ve sizde ister wifi ile ister kablolu bir şekilde internetinize daha hızlı ve daha güçlü bir şekilde bağlanmış olacaksınız.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM