kiyaslabakalim header

XBOX OYUN KONSOLU HAKKINDA

Xbox oyun konsolu , Microsoft’un oyun konsolu satışına giriş yaptığı ilk üründür. İlk olarak Kuzey

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Xbox oyun konsolu , Microsoft’un oyun konsolu satışına giriş yaptığı ilk üründür. İlk olarak Kuzey Amerika’da 15 Kasım 2001’de piyasaya sürülmüştür.  Kuzey Amerika’dan sonra 2002 Şubat ve Mart aylarında Japonya , Avrupa , Avustralya’ya sürülmüştür. Xbox’ın ilk nesli bu şekildedir. 

Daha sonra 2005 yılında Xbox 360 piyasaya sürüldü . 2013 yılına kadar dünya çapında yaklaşık 78 milyon Xbox satışı yapıldı. İşte tam bu sıralarda Playstation ile rekabet içerisine girdiler. 2013 Kasım ayında ise Xbox’ın 3. serisi olan Xbox one çıktı. Bu serinin internet tabanlı özelliklerini geliştirmiş olması ve bu özelliklere ekstra vurgu yapması Playstation ile olan rekabetlerini arttırdı.

2013 yılında Xbox one S adlı bu üçüncü serinin küçültülmüş hali piyasaya sürüldü. 4k video , HDR desteği olan bir diğer modeli Xbox one X ise 2017 yılında piyasaya sürülmüştür. Daha sonra 2020 yılında Xbox X serisi ve Xbox S serisinin konsolları duyuruldu. Bu ikili arasındaki farklar ise X serisinin oyunları özgün , 4k çözünürlükte olması ve 1 TB hafızaya sahip olmasıdır. S serisinde ise 512 GB hafıza , 1440 piksel çözünürlük , disk dışı oyun oynayabilme özelliklerine sahiptir.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM