kiyaslabakalim header

DÜNYA HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

İnsanlığa ait en eski kalıntılar günümüzden yaklaşık 300 bin yıl öncesine kadar tekabül ediyor. Dünyanın

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

İnsanlığa ait en eski kalıntılar günümüzden yaklaşık 300 bin yıl öncesine kadar tekabül ediyor. Dünyanın yaşı ise 4.54 milyon olarak bilinmekte. Dünyayı biraz daha yakından tanıyacak olursak, Dünya hakkında birçok ilginç bilgi elde edebiliriz. İlk ilginç bilgi ile başlayalım;Dünya üzerindeki plajlarda ne kadar çok kum olduğunu ve sayamayacağımız kadar fazla olduğunu hepimiz biliriz. Gökyüzündeki yıldız sayısı bu kum tanelerinden bile fazladır.Dünya üzerinde, bitki, hayvan, insanlar olarak birçok canlı yaşamaktadır. Peki her 2 saniyede 1 insanın öldüğünü söylesem inanır mısınız?


Dünya üzerinde birçok yer altı kaynağı ve minareli vardır. Peki ya o parlak güzellikteki kristaller? Bilinen en büyük kristalin boyu 55 tondur. Bu kristaller ise Meksika’da bir yer altı madeninde bulunmaktadır.Dünya üzerinde suların büyük bir yer kapladığını bilmekteyiz. Okyanuslar, denizler, göller… Peki ya Dünya üzerindeki tüm sular bir arada olsaydı ne kadar olurdu diye hiç düşündünüz mü? Dünya üzerindeki tüm sular birleşip bir küre oluşturacak olsa bu kürenin çapı 1384 kilometre olurdu. Bu da Dünya ile kıyaslandığında oldukça küçük olduğu gözlemlenmektedir. Eğer diğer gezegenler ile kıyaslayacak olsak bu su oranı Satürn gezegeninin uydusu kadar olacaktır.


Dünya üzerinde volkanik patlamalar yaşandığını hepimiz biliriz. Ama genel volkanik patlamaların yüzde 90’ı okyanus tabanlarında yaşanmaktadır. Bu nedenle sadece yüzde 10’u yeryüzüne yansımaktadır.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM