kiyaslabakalim header

ELON MUSK TWİTTER’I SATIN ALDI!

ELON MUSK TWİTTER’İ KAÇA ALDI Dünya’nın en zengin adamı olan Elon MUSK, kimine göre bir

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

ELON MUSK TWİTTER’İ KAÇA ALDI

Dünya’nın en zengin adamı olan Elon MUSK, kimine göre bir kahraman iken kimine göre ise kötü birisi. ancak Elon MUSK bir röportajında şöyle dedi; “Benim güçlü sezgisel anlayışım azami derecede güvenilir ve geniş kapsamlı, kapsayıcı bir kamu platformuna sahip olmanın, medeniyenin geleceği için son derece önemli olduğudur. ekonomiyle hiç ilgilenmiyorum.” buradan şunu anlıyoruz ki Elon Musk, Twitter’ı ekonomi çıkarları doğrultusunda değil, insanlığın ve medeniyetin gelişimi için adımlar atıyor olduğu gerçeğidir ve bu yolda devam edeceğini bir çok kez dile getirmiştir. 

ELON MUSK TWİTTER’İ KAÇ PARAYA ALDI

Elon Musk, aylarca Twitter’i satın almak için mücadele etti ve sonuç olarak karşı tarafın reddedemeyeceği bir rakam sundu, 44 milyar dolar. Evet Elon Musk 44 milyar karşılığında Twitter’i satın aldı.

ELON MUSK TWİTTER’İ NE ZAMAN ALDI

Elon Musk, 25 Nisan 2022 tarihinde Twitter’i satın aldı. Tabi onun öncesinde yönetim kuruluna yazdığı mektubun son 2 cümlesinde şunları demişti; Tarih: 13 Nisan 2022 “Twitter, olağanüstü bir potansiyele sahip. Ben onun kilidini açacağım.” Twitter’ın meşhur kurucusu JACK DORSEYaktif olarak Twitter’in bir parçası değil fakat konuyla ilgili düşüncelerini bir şarkı aracılığı ile paylaştı. Her Şey Yerli Yerinde adlı şarkıyı tweetledi. Bu, şifreli ve sembolik bir mesajdı ve ardından şu Tweeti paylaştı; “Bir şirket olarak twitter, her zaman benim tek sorunum ve en büyük pişmanlığım oldu. Elon Musk güvendiğim tek çözüm, onun bilincin (Twitter) ışığını genişletme görevine güveniyorum.” dedi.

TWİTTER’DA NE GİBİ DEĞİŞİKLİK OLACAK

Bu önemli gelişmede, kimi iyi olacak derken kimi ise kötü olacak diyor. Kötü olacak diyenler; Twitter’ ın tüm kontrolünü tek bir kişini ellerine bırakmak üstelik sıradan biri de değil dünya ve hatta uzay çapında çeşitli ticari çakarlara sahip olan birinin eline bırakmak son derece zararlı olabilir diyorlar. Demokrasi, ifade özgürlüğü ve propaganda gibi konularda daha çok tartışmalar göreceğiz gibi söylentiler çıkmaya başlandı bile. Fakat şunu söyleyebilirim ki Twitter, Elon Musk İçin çok önemli bir platform. Twitter’da şu değişiklikler bekleniyor;

Edit düzenleme butonu, Daha uzun tweetler, Botların sonu, Açık kaynaklı algoritma ve İçerik moderasonu.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM