kiyaslabakalim header

GÖRME KAYBINI SIFIRA İNDİRGEYEN O BİLİMSEL YÖNTEM! (GÖZLERİNİZ ESKİ SAĞLIĞINA KAVUŞABİLİR!)

Görme kaybını ortadan kaldırmak için çeşitli çalışmalar yapılsa da İngiltere’den güzel bir haber son zamanlarda

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Görme kaybını ortadan kaldırmak için çeşitli çalışmalar yapılsa da İngiltere’den güzel bir haber  son zamanlarda gündem oldu. Görme kaybını sıfıra indiren mekanizma bulundu. Her gün düzenli 3 dakikalık egzersiz görme kaybını sıfıra indireceği iddia edildi.

 

Her gün birkaç dakika kırmızı ışığa bakmak yaşa bağlı görme kaybını tersine çevirebilir. Araştırmacıların araştırmalarından doğan yöntemin Parkinson hastalığı ve diyabet gibi hastalıklar için yeni tedavilere kapı açması bekleniyor. Uzmanlar kırmızı ışığın, hücrelerin pilleri gibi davranan mitokondrileri gençleştirebileceği iddia etmekte. The Journals of Gerontology’de yayınlanan çalışma, UCL (University College London) Oftalmoloji Enstitüsü tarafından yürütüldü. Kırmızı, yeşil ve maviye duyarlı olan koni hücreleri retinanın arkasında bulunur. Koni hücreleri arasında ışığa daha duyarlı ve renk körü olan çubuk hücreler bulunur.

 

İki hafta boyunca her gün üç dakika kırmızı ışığa bakan gönüllü denekler, koni işlevini ölçmek için düşük kontrastlı renkli yıldızlara baktılar. Karanlıkta ışık sinyallerini seçmeleri istenen insanların gözlerinin çubuk hassasiyeti incelendi. Çalışmanın sonucunda, katılımcıların renk görüşü veya koni rengi kontrast duyarlılığı yaklaşık yüzde 14 oranında iyileşti. 40 yaş üstü katılımcılar için ise yüzde 20’lik bir pay olduğu belirlendi. Daha genç katılımcılarda da iyileşmeler görülmesine rağmen, bu sonucun büyüklüğü yaşlı insanlarda olduğu kadar büyük değildi. Bunun nedeni genç gözlerin daha az hasar görmesidir. Bilimin öncüsü Prof. Glen Jeffrey, “Retina vücudumuzdaki en hızlı yaşlanan organdır. Evrimsel açıdan bakıldığında insan ömrü hiçbir zaman 40 yılı geçmemiştir.” Uzmanlara göre uzun ömürlü insanların organlarının erken yaşlandığı bundan sonra araştırılmalı ve onları güçlendirmenin yolları bulunmalı.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM