kiyaslabakalim header

2023 Ford Explorer Tanıtıldı!

Ford, yeni Explorer EV elektrikli otomobilini tanıttı. Modern tasarımı sayesinde otomobil yenilikçi teknolojileri ile de

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Ford, yeni Explorer EV elektrikli otomobilini tanıttı. Modern tasarımı sayesinde otomobil yenilikçi teknolojileri ile de dikkat çekiyor.5.000 Euro aralığındaki Ford Explorer EV’nin ne zaman satışa çıkacağı ise kesin değil. Amerikan otomobil devi Ford, kendi düzenlediği bir etkinlikte popüler SUV modeli Explorer’ın tamamen elektrikli versiyonunu tanıttı. “Explorer EV” olarak isimlendirilen ve Volkswagen’in MEB platformunu kullanan otomobil, modern tasarım diliyle alıştığımız Explorer modellerinden tamamen farklı görünüyor. Bu yeni araba aktif olarak Avrupa pazarında satılmaktadır.2023 Ford Explorer EV, elektrikli olduğu için kapalı ızgara tasarımı kullanıyor. Izgaranın üst kısmında, ortada her zaman uzanan çıtalarla birbirine bağlanan Explorer kelimesi görülebilir. Aracın led şerit farları L harfi şeklinde uzanıyor ve çok şık duruyor.

Ford Explorer EV’nin çok renkli bir tasarıma sahip olması araca farklı bir hava katmış. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kapı kollarıdır. Elektrikli otomobillerde kapıların gövdeye entegre edildiğini sık sık görsek de, Ford bu yaklaşımı benimsemedi. Aracın arka kısmına bakacak olursak L şeklindeki aydınlatma ve arka kapı boyunca uzanan şerit dikkatlerden kaçmıyor.

Ford’un yeni elektrikli otomobili, içte ve dışta modern bir tasarım dili kullanıyor. Sadece 5 inçlik bir ekrana sahip olan Ford Explorer EV, otomobilin tüm teknik durumunu bu ekran üzerinden kontrol etmenizi sağlıyor. Orta konsolda 15 inçlik devasa bir multimedya ekranı bulunuyor. Konumu 30 derecelik açıyla ayarlanabilen multimedya ekranı, kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay desteği sunuyor. Dış mekan aydınlatması da unutulmaması gereken iç detaylardan biridir.

Ford Explorer EV, yeni nesil teknolojilerle donatılmış bir otomobil. 12 ultrasonik sensör, beş kamera ve üç radar cihazı ile donatılan Explorer EV; Aktif park asistanı (v2), otomatik şerit değiştirme, çapraz trafik uyarısı, durma fonksiyonu ile çalışabilen hız sabitleyici ve çarpışma önleme sistemi gibi birçok özelliğe sahiptir. Ford Explorer EV’nin kaputunun altındaki elektrik motorundan da bahsetmek istiyoruz. Ancak Ford, konu hakkında detaylı bir açıklama yapmadı. Tek bildiğimiz aracın aküsünün %10’dan %85’e 25 dakikada şarj olduğu. Ford, Explorer EV’nin hem arkadan hem de dört tekerlekten çekişli olarak sunulacağını duyurdu.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM