kiyaslabakalim header

BUZ KRİSTALLERİNİN GİZEMİNİ BİLİM ADAMLARI ÇÖZDÜ!

Kar taneleri genellikle altıgendir, ancak belirli koşullar altında elmas şeklinde olabilirler. Çarşamba günü Nature dergisinde

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Kar taneleri genellikle altıgendir, ancak belirli koşullar altında elmas şeklinde olabilirler. Çarşamba günü Nature dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada, Çinli bilim adamları buz kristalitlerinin oluşumunu moleküler çözünürlükle gerçek zamanlı olarak görüntülediler ve suyun elmas benzeri yüz merkezli kübik bir kristal yapıya nasıl donduğunun gizemini keşfettiler. Buz kristallerinin genellikle Güneş veya Ay çevresinde sözde Scheiner halesinin oluşumundan sorumlu olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, kübik buzun varlığı uzun süredir tartışma konusu olmuştur, çünkü saf fazda deneysel olarak gözlemlenmesi zordur.

Çin Bilimler Akademisi Fizik Enstitüsü’nden araştırmacılar tarafından yönetilen bir araştırma ekibi, eksi 170 santigrat derecede buharda buz kristallerinin oluşumunu gözlemledi. Ekip, ortaya çıkan buzun çoğunun saf buz kristalleri olduğu sonucuna vardı. Bu gözlem, buz kristali çekirdeklenmesinin düşük sıcaklıktaki substratlar için öncelikli olduğunu göstermektedir. Altıgen kafes yapısına sahip buzun oranı bu koşullar altında zamanla artar. Araştırmacılar, çalışmanın doğrudan, gerçek uzay görüntülemesinin buz kristali tartışmasına ışık tuttuğunu ve malzeme bilimi, jeoloji ve iklim biliminde geniş uygulamalara sahip olabilecek farklı koşullar altında buz oluşumunun davranışı hakkında bilinenleri derinleştirdiğini söyledi.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM