kiyaslabakalim header

SATÜRN HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER!

Yunan mitolojisinden alınan Satürn, Titanların efendisi Cronos ile savaşan tanrının adıdır. Aynı zamanda Cumartesi adından

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Yunan mitolojisinden alınan Satürn, Titanların efendisi Cronos ile savaşan tanrının adıdır. Aynı zamanda Cumartesi adından türetilen İngilizce bir kelime olduğu da söylenebilir. Öte yandan Satürn, çıplak gözle görülebilen Dünya’dan en uzak gezegendir. Ayrıca Satürn’ün bu eşsiz halkaları teleskopla da görülebilmektedir. Uranüs veya Jüpiter ve Neptün’ün de halkaları olmasına rağmen, Satürn’ün halkaları olağanüstü ayrıcalıkları nedeniyle öne çıkıyor. Esas olarak hidrojen ve helyumdan oluşan Satürn, bir gaz devi olarak tanımlanabilir.

Dev olarak bilinmesinin nedeni, Dünya’nın yaklaşık 760 katı büyüklüğünde olmasıdır. Aynı şekilde kütlesinin de dünyadan 95 kat daha ağır olduğu söylenebilir. Kütlesi çok yoğun olmasına rağmen su kadar hafif olduğu da söylenebilir. Satürn, muhteşem halkalarıyla güneş sistemindeki en sıra dışı gezegenlerden biridir. Aynı zamanda şaşırtıcı ve ilginç özellikleri ile halen üzerinde çalışılan gezegenler arasında yer almaktadır.

Satürn ilk keşfedildiğinde, halkaları uydu olarak biliniyordu.

Güneş Sistemindeki en az yoğun gezegendir.

– Satürn’ün toplam 62 uydusu vardır.

-Bazen Satürn’ün halkaları şeffaf bir görüntü oluşturur ve yokmuş gibi görünür.

– Dünyadan çıplak gözle görülebilen en uzak gezegendir.

– Nedeni bilinmemekle birlikte gezegenin kutup kısmı altıgendir.

Jüpiter ayrıca diğer gezegenlerden çok daha hızlı döner. Öte yandan, Satürn’de bir gün 10,5 Dünya saatine bedeldir. Bu nedenle çok hızlı dönüşü ile kutuplarda düzleşir ve ekvatorda şişmeye neden olur. Ekvatordaki çapının yaklaşık 13.000 kilometre olduğu bilinmektedir. Satürn keşifleri ve keşifleri devam ediyor. Bilim adamlarına gizemli ve şaşırtıcı gelen muhteşem halkalara sahip en garip gezegenlerden biridir. Gezegen, yüksek sıcaklığa ve rüzgara sahip çok güçlü fırtına bulutlarına sahiptir. Ayrıca 1876’dan beri altı çok şiddetli fırtına gözlemlendi.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM