kiyaslabakalim header

Twitter LGBTQ+ İfadelerini Sansürledi!

Twitter, LGBTQ topluluğunun kimliğini oluşturan ifadelerin içerdiği tweet’leri sansürlemeye başladı. Elon Musk’ın Eylül 2022’de satın

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Twitter, LGBTQ topluluğunun kimliğini oluşturan ifadelerin içerdiği tweet’leri sansürlemeye başladı. Elon Musk’ın Eylül 2022’de satın aldığı ve şu anda CEO’su olarak görev yaptığı Twitter, aldığı skandal kararların başında gelmeye devam ediyor. Dünyanın en popüler metin tabanlı sosyal ağı, bu kez LGBTQ topluluğunu anlatan ifadelerle sansür uygulamaya başladı. Bazı Twitter kullanıcıları, “trans, gey, lezbiyen, queer ve biseksüel” gibi topluluğu tanımlayan ifadeler içeren tweet’lere özel mesajlar gönderdiklerinde tweet önizlemesinin gösterilmediğini fark ettiler.

Önizleme penceresi, normalde Twitter’daki özel bir mesajdan göndereceğiniz tüm tweet bağlantılarını gösterir. Evet, Twitter’ın tweet sansürü iddiaları da testlerimizde doğru çıktı. Yukarıdaki tweeti özel mesaj olarak atarsak sadece link olarak çıkacaktır. Ancak ikinci tweet, canlı önizleme olarak görünür. Ayrıca “gun (gun) ve BLM (Black Lives Matter)” gibi ifadeler içeren tweet’lerin sadece bağlantı olarak göründüğünü paylaştı. Elbette Twitter’da fark edilen ve sessizce uygulanan bu sansür, Elon Musk’ın bir “ifade özgürlüğü platformu” yaratma hedefine yönelik eleştirileri daha da alevlendirdi. Bu konuda aşırı tepki alması muhtemeldi. Siz neler düşünüyorsunuz?

Keşfet

KIYASLA BAKALIM