kiyaslabakalim header

Fiat Elektrikli Otomobilini Tanıttı!

Fiat, en ikonik modellerinden biri olan 500’ün yeni elektrikli versiyonuyla birlikte Topolino adını geri getiriyor.

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Fiat, en ikonik modellerinden biri olan 500’ün yeni elektrikli versiyonuyla birlikte Topolino adını geri getiriyor. Topolino, “küçük fare” anlamına gelen bir lakap olan ve zamanında halk arasında Fiat 500 için kullanılan bir isimdi. Yeni Fiat Topolino, şehir içi kullanım için ideal bir seçenek olabilir.

Fiat Topolino, Citroen Ami temelleri üzerinde inşa ediliyor. Stellantis çatısı altında çalışmalarına devam eden Fiat, bu ortaklıkla birlikte bu işbirliğini bir üst seviyeye taşımış durumda. Fiat Topolino’nun İtalyan ruhunu mükemmel bir şekilde temsil ettiği söyleniyor. Şimdilik sadece bir fotoğrafı paylaşılan Topolino’nun, diğer kardeşlerinden ayrıldığını görmek mümkün. Aracın tasarımı, ön kısımda 500 modellerine gönderme yaparak diğer modellerden ayrılıyor. Aracın arka bölümü hakkında ise henüz yeterli bilgi bulunmamakla birlikte, değişikliklerin sınırlı olması bekleniyor.

Paylaşılan görselde aracın kapısız olduğu görülüyor. Bu, muhtemelen özel bir versiyonla karşı karşıya olmamızın nedenidir. Citroen de My Ami Buggy versiyonuyla benzer bir yaklaşım sergilemişti. Ayrıca küçük elektrikli otomobil, orijinal Topolino’ya gönderme yaparak katlanabilir bir kumaş tavana sahip olacak.

Aracın altında, Citroen Ami’de bulunan 8 beygirlik elektrikli bir güç ünitesi yer alacağı gibi duyumlar söz konusu. 5,5 kWh’lık bir batarya ile donatılan Ami, yaklaşık olarak 75 kilometrelik bir menzil sunuyor. Aracın maksimum hızı ise 45 km/s ile sınırlı.

Fiat şu anda yeni elektrikli otomobil hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmadı. Yakın gelecekte yeni küçük ve uygun fiyatlı elektrikli otomobil hakkında daha fazla bilgiye sahip olmayı umuyoruz.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM