kiyaslabakalim header

Instagram Hikayelerini Görenler Neye Göre Sıralanıyor?

Instagram kullanıcılarının hikayelerini izleyen kişilerin sıralanma ve keşfet içeriklerinin değişme nedeni, Instagram’ın algoritmasıyla ilgilidir. Çoğu

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Instagram kullanıcılarının hikayelerini izleyen kişilerin sıralanma ve keşfet içeriklerinin değişme nedeni, Instagram’ın algoritmasıyla ilgilidir. Çoğu insan, hoşlandıkları kişilerin hikayelerinde kaçıncı sırada olduklarını merak etmiştir. Sıralama, birkaç faktöre dayanır, ancak kesin bir şekilde söyleyebiliriz ki hikayenizi ilk izleyen kişi en önce görüntülenmez.

Instagram, hikayenizi izleyen kullanıcıların sizin hesabınızla yaptığı etkileşimlere bakar. Bu etkileşimler, profil ziyareti, DM sıklığı, kaç hikayenizi izlediği veya kaç hikayenizi beğendiği gibi faktörleri içerir. Ancak bunu anlık olarak düşünmeyin, geçmiş etkileşimler de bu sıralamada dikkate alınır. Örneğin, yakın zamanda birlikte takip ettiğiniz ve ilgilendiğiniz bir arkadaşınız listenin üst sıralarında yer alabilir. Diğer kullanıcıların paylaştığı hikayelerde de aynı mantıkla sıralanır.

Instagram’ın keşfet ve Reels bölümleri aslında aynı sistemi kullanır. Her ikisi de sizin için gönderileri seçer, ayıklar ve sunar. Yani sizin ilgilendiğiniz şeyleri size sunarlar. Daha detaylı açıklamak gerekirse:

İlk olarak, Instagram beğendiğiniz gönderileri ve takip ettiğiniz hesapları analiz eder. Hangi gönderilerin ve hesapların size ilginç gelebileceğini belirler. Zaten Instagram, paylaşılan tüm gönderileri kendi içinde sıralar. Keşfet sayfanız ve Reels sekmeniz bu sıralamaya göre içerikler sunar. Ayrıca, sevdiğiniz içeriklere uyum sağlayan, ancak farklı kategorilere ait içerikleri de sunar. Bu şekilde farklı içerikleri de görebilirsiniz.

Bu aslında net bir cevabı olmayan bir soru. Keşfetin tek bir sınıflandırması olmadığını belirtmiştik. Örneğin, otomobil, teknoloji ve makyaj gibi farklı kategorilerde içeriğiniz olabilir. Bu içeriklerin her birinin kendi keşfet sayfaları vardır.

Bu nedenle, her kategorinin trendlerini takip edin ve trend olan müzikler ve içerikler üretin. Ayrıca, etiketleri unutmayın, ancak sayılarını abartmayın. Genellikle 3 ila 5 etiket yeterlidir. Son olarak, özgün içerikler üretmeye çalışın. Instagram algoritması, özgün içerikleri her zaman bir adım önde tutar.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM