kiyaslabakalim header

Google “Cihazımı Bul” Logosu Değişti!

Görünüşe göre dünya çapındaki birçok büyük marka, logolarını yenileme konusunda harekete geçme gereği duyuyor. Şirketler,

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Görünüşe göre dünya çapındaki birçok büyük marka, logolarını yenileme konusunda harekete geçme gereği duyuyor. Şirketler, modern logoların insanlar üzerindeki etkisinin farkında oldukları için hızla revizyon çalışmalarına başlıyorlar. Bu trende son katılanlardan biri de Google oldu. Popüler uygulamalarından biri olan Cihazımı Bul’ün logosu da değiştirildi. Peki, yeni logo nasıl görünüyor?

Cihazımı Bul’ün yeni logosu nasıl?

Google, bu yaz Galaxy SmartTag gibi etiketleri ve kulaklıkları bulmak için 1 milyardan fazla Android cihazından yararlanacak. Bu bağlamda, Cihazımı Bul’ün yeni bir logoya sahip olması da gerekiyordu. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Android’deki Cihazımı Bul uygulamasının simgesi, beyaz bir raptiye üzerinde ortasında yeşil bir telefon bulunan yeşil bir arka planla tasarlanmıştı. Bu logo, kullanıcılara uygulamanın harita tabanlı doğasını anlatmayı amaçlıyordu.

Yeni Cihazımı Bul logosu, şirketin dört renkli artı işareti tasarımıyla haritalar konseptini sürdürerek radar ve tarama çağrışımları yaratıyor. Eski logoya kıyasla daha canlı ve renkli bir görünüme sahip olan bu logo, modernleştiğini net bir şekilde gösteriyor. Ancak bazı görsel dezavantajları da beraberinde getiriyor. Logo, telefonunuzdaki diğer mavi/kırmızı/sarı/yeşil simgelerle karışabilir.

Yeşil renk, bir dereceye kadar güvenlik ve Android hissi uyandırması nedeniyle, özellikle acil durumlarda kullanıcıların hızla bulabileceği bir uygulama olduğunu vurgulayarak uygulamayı daha iyi ayırt edebilirdi. Yani bazı insanlara göre, işin görünüşünden ziyade eski logo daha etkileyici olabilir. Google, son zamanlarda Play Kitaplar gibi uygulamalarda dört renkli tasarımı benimsememeye yönelik bir yaklaşım sergilemiştir. Ancak Google Authenticator ve Arts & Culture gibi uygulamalarda bu konsepti kullanmaya devam etmiştir.

Bu yeni simgenin, muhtemelen Cihazımı Bul ağı bu yazın başlarında kullanıma sunulduğunda aktif hale geleceği tahmin ediliyor. Bu şekilde, Google, etiketlerin ve kulaklıkların yanı sıra mobil cihazların konumunu görüntülemenize olanak tanıyacak. Uygulama, bir cihaz yakınında olduğunda ses çalma özelliğiyle sizi yönlendirecek.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM