kiyaslabakalim header

Gezegen sıralanışları hakkında bilgiler!

Gezegenler, Güneş Sistemi içerisinde farklı özelliklere sahip olarak sıralanır. İşte Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin sıralanışı ve

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Gezegenler, Güneş Sistemi içerisinde farklı özelliklere sahip olarak sıralanır. İşte Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin sıralanışı ve bazı özellikleri:

  1. Merkür: Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür, en küçük ve en hızlı dönen gezegendir. Yüzeyi volkanik dağlar, çukurlar ve kraterlerle doludur.
  2. Venüs: Güneş Sistemi’ndeki ikinci gezegen olan Venüs, en sıcak yüzey sıcaklığına sahip gezegendir. Yoğun atmosferi nedeniyle sera etkisi yaşar ve kalın bulut tabakasıyla kaplıdır.
  3. Dünya: Yaşamın var olduğu tek bilinen gezegen olan Dünya, Güneş Sistemi’ndeki üçüncü gezegendir. Suyun bol olduğu, atmosferinin oksijenle zenginleştiği bir gezegendir.
  4. Mars: “Kızıl Gezegen” olarak da bilinen Mars, Güneş Sistemi’ndeki dördüncü gezegendir. Yüzeyinde kızıla çalan toprakları ve kutup bölgelerinde buz bulunur. Potansiyel olarak yaşam barındırabileceği düşünülen gezegenlerden biridir.
  5. Jüpiter: Güneş Sistemi’ndeki en büyük gezegen olan Jüpiter, gaz devi olarak bilinir. Büyük bir manyetik alanı ve gözle görülebilen büyük kırmızı lekesi vardır. Ay sayısı 79’dur.
  6. Satürn: Halkalı gezegen olarak ünlenen Satürn, büyük ve gösterişli halkalarıyla tanınır. Gaz devi olan Satürn’ün 82 adet ayı bulunmaktadır.
  7. Uranüs: Dönme ekseninin düzlemi diğer gezegenlere göre farklı olan Uranüs, Güneş Sistemi’ndeki yatay duruşuyla dikkat çeker. Gaz devi olan Uranüs’ün 27 adet ayı vardır.
  8. Neptün: Güneş Sistemi’ndeki son gezegen olan Neptün, mavi renkteki atmosferiyle bilinir. Büyük bir gaz devi olan Neptün’ün 14 adet ayı bulunur.

Bu sıralama, Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin Güneş’e olan uzaklık sıralamasını yansıtmaktadır. Merkür en yakın, Neptün ise en uzak gezegendir. Ancak, 2006 yılında Plüton gezegen sınıflandırmasından çıkarılmış ve “cüce gezegen” olarak sınıflandırılmıştır. Dolayısıyla, bazı kaynaklarda Plüton, Güneş Sistemi’ndeki son gezegen olarak kabul edilmez.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM