kiyaslabakalim header

iPhone 15 Pro Neden Çok Hafif Olacak?

Apple iPhone 15 için geri sayım başladı diyebiliriz. Eylül ayının ortalarında tanıtılması beklenen iPhone 15

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Apple iPhone 15 için geri sayım başladı diyebiliriz. Eylül ayının ortalarında tanıtılması beklenen iPhone 15 serisiyle ilgili birçok detay gün yüzüne çıktı. Bunlardan biri, telefonların ağırlıkları. Özellikle iPhone 15 Pro’nun dikkat çekici hafifliği, insanlarda bazı soru işaretleri oluşturdu. Acaba Apple, iPhone 15 serisiyle kaliteyi düşürüyor mu? İşte bu konuyla ilgili detaylar…

iPhone 15 Pro, neden iPhone 14 Pro modeline göre daha hafif olacak?
Son haberlere göre, belirgin bir şekilde hafif bir telefonla karşılaşacağız. Üstelik birçok kullanıcının, bilinçaltında hafif ürünlerin kalitesiz olduğu düşüncesi varken.

Aslında bu durumun basit nedenleri var. Her geçen gün yeni ürünler ortaya çıkıyor. Yeni telefon, farklı bir çerçeve materyali kullanacak. Titanyum alaşımı, Casio, Seiko gibi markaların saatlerini kullanan kullanıcılar tarafından bilinir. Çelik kadar dayanıklı olmasına rağmen çelikten %40 daha hafiftir. Bu nedenle birçok saat markası, en hafif serilerinde titanyum alaşım kasalar kullanır. Ayrıca, saat kullanıcılarının büyük çoğunluğunun hafif modelleri tercih ettiğini belirtmek gerekir.

iPhone 15 Pro modeli, kasasındaki bu değişiklikle birlikte hafifliyor. Eğer “Sadece kenardaki çerçeveler değişecek, bu kadar büyük bir fark olmaz” gibi bir düşünceniz varsa, konunun sadece çerçeveyle sınırlı olmadığını belirtmek isterim. Tahminimize göre, cihazın “kasa” ağırlığı, arka kasanın cam yüzeyinin altındaki alanlarda da titanyum alaşım kullanılmasıyla %40 oranında azalacak. Ancak endişelenmeyin, Apple cihazlarının kalitesinden ödün vermiyor. Titanyum, çelikten daha sağlam bir yapıya sahip olabilir, doğru kullanıldığında.

Tabii ki, bunlar sadece tahminler. Apple, bir dizi titanyum satın alsa bile bunları iPhone modellerinde kullanmayabilir. Özellikle Apple Vision Pro gibi gerçekten ultra hafif olması gereken cihazlarda, titanyum materyalinin kullanılması çok daha mantıklı olacaktır.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM