kiyaslabakalim header

Youtube Ekran Kilitleme Özelliği Geliyor! Paralı mı olacak, işte detaylar…

YouTube, video izlerken yanlışlıkla dokunmaları önlemek amacıyla ekran kilitleme özelliği üzerinde çalışıyor. Bu yeni özellik,

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

YouTube, video izlerken yanlışlıkla dokunmaları önlemek amacıyla ekran kilitleme özelliği üzerinde çalışıyor. Bu yeni özellik, video oynatıcısını devre dışı bırakarak ekrana dokunduğunuzda videoyu ileri veya geri sarmayı engelleyecek. Ancak başlangıçta sadece YouTube Premium abonelerine sunulacak.

YouTube’un yeni Ekranı Kilitle özelliği, videonun oynatıldığı sırada dokunmayı devre dışı bırakarak kullanıcılara yanlışlıkla dokunmaları halinde videoyu kesintisiz bir şekilde izleme imkanı sağlıyor.

Bu özellik henüz test aşamasında olup, akıllı telefon veya tabletten video izlemeyi daha kullanışlı hale getirecektir. Ancak şu anda sadece belirli YouTube Premium kullanıcıları tarafından erişilebilir durumdadır. Hem Android hem de iOS uygulamalarında test edilmektedir.

Test aşamasındaki kullanıcılar tarafından paylaşılan ekran görüntüleri, Ekranı Kilitle özelliğinin oldukça basit çalıştığını göstermektedir. YouTube’un video oynatıcısında görünecek bir simge aracılığıyla kullanılabilecek olan bu özellik, ekrana yönelik hareketleri devre dışı bırakacaktır.

Benzer bir özellik zaten Netflix’in Android ve iOS uygulamalarında bulunmaktadır. Bu sayede akıllı telefon veya tabletten uzun süreli dizi ve film izlemek daha rahat hale gelmektedir.

Bunun yanı sıra, YouTube reklam engelleyici kullanımını engellemek için daha agresif bir yaklaşım sergilemeye kararlıdır. Kullanıcılar, video izlerken reklam engelleyici kullananların bir uyarı mesajı alacağını paylaşmaktadır. Bu uyarı mesajı, üç video izlendikten sonra reklam engelleyicinin kapatılmasını zorunlu hale getirecektir.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM