kiyaslabakalim header

Çinliler, Avrupa ve ABD’yi hacklediler!

Çinli bir hacker grubu olan Storm-0558, son zamanlarda Avrupa ve ABD gündemine siber korsanlık haberleriyle

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Çinli bir hacker grubu olan Storm-0558, son zamanlarda Avrupa ve ABD gündemine siber korsanlık haberleriyle düştü. Microsoft, geçtiğimiz salı günü bir blog gönderisi yayınlayarak bu olayı duyurdu.

Microsoft, Haziran ortasında müşterilerinden gelen anormal e-posta etkinliği raporları üzerine bir soruşturma başlattıktan sonra Çinli grubu tespit etti. Microsoft başkan yardımcısı Charlie Bell, konuyla ilgili blog gönderisinde, “Bu grubun casusluk faaliyetlerine odaklanarak istihbarat toplamayı amaçladığını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Yani, hedeflenen kuruluşların güvenlik verilerini ele geçiren grup, bu verileri kullanarak yapay kimlik doğrulama jetonları oluşturdu. Ardından bu jetonları kullanarak hesaplara sızdı ve takip etmeye başladı. Kullanıcılar durumu fark ederek Microsoft’a bildirimde bulundu ve hacker grubunun kimliği ortaya çıkarıldı.

Microsoft, olayın çözümü için İç İşleri ve Güvenlik Bakanlığı’nın siber savunma ajansıyla işbirliği yaparak ihlali ele almaya devam edeceğini açıkladı. Şu anda konuyla ilgili araştırmalar devam etmektedir.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM