kiyaslabakalim header

Türkiye’de en fazla izlenen dijital platformlar!

Günümüzde neredeyse herkesin en az bir yayın platformuna abone olduğu bir dönemdeyiz. Evde, otobüste, metrobüste,

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Günümüzde neredeyse herkesin en az bir yayın platformuna abone olduğu bir dönemdeyiz. Evde, otobüste, metrobüste, hatta uçakta bile insanlar bu platformları takip ediyor ve birkaç aboneliğe sahip oluyorlar. Hatırlayanlarınız vardır, bu platformlar ülkemize ilk geldiğinde birçok kişi “Televizyon bedava iken internetten dizi izlemek için neden para ödeyelim?” gibi eleştirilerde bulunmuştu. İşte Türkiye’de en çok izlenen dijital platformlar…

JustWatch tarafından sağlanan bilgilere göre, Türklerin en çok tercih ettiği dijital platformlar şunlardır. Bu listede yerel bir platform, Netflix’i geride bırakarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Bahsi geçen yerel platform, HBO içeriklerini de bünyesine katan ve Sıfır Bir, Çekiç ve Gül Bir Behzat Ç. hikayesi gibi popüler içeriklere sahip olan BluTV’dir. BluTV, dünya çapında büyük platformlar arasında yer alan Netflix’i geride bırakarak birinci sıraya yerleşmiştir.

Listenin ikinci sırasında Netflix bulunmaktadır. Ülkemizde oldukça sevilen ve dünyadaki en eski dijital platformlardan biri olan Netflix, Türk kullanıcılarını da cezbetmektedir. Netflix’in hemen arkasında, geçtiğimiz aylarda şifre paylaşımıyla dalga geçen Amazon Prime Video yer almaktadır. Amazon Prime Video, Netflix ile dalga geçse de Türkiye’deki genel sıralamada onun ardından gelmektedir.

Dördüncü sırada Türk yapımlarıyla ilgili sorunlar yaşayan Disney+ ve beşinci sırada ise MUBI yer almaktadır. Bazı kullanıcılar Gain platformunun kaçıncı sırada olduğunu merak edebilirler. Gain ilk beşe giremedi ve “diğerleri” olarak adlandırılan yüzde 4’lük dilimde yer aldı.

Liste hakkındaki bilgilerden sonra, Türkiye pazarındaki platformların yüzdelik dilimlere göre yeniden sıralamasını yapalım:

BluTV – %38
Netflix – %27
Amazon Prime Video – %19
Disney+ – %8
MUBI – %4

Keşfet

KIYASLA BAKALIM