kiyaslabakalim header

Türklerin Yabancı Sanatçılardan Alarak Yazdığı Bazı Şarkılar! Çok Şaşıracaksınız!

Türk müzik endüstrisi, zaman zaman yabancı sanatçıların şarkılarını Türkçe olarak yorumlayarak veya Türk söz yazarları

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Türk müzik endüstrisi, zaman zaman yabancı sanatçıların şarkılarını Türkçe olarak yorumlayarak veya Türk söz yazarları tarafından Türkçe olarak yazılan şarkılara uyarlamalar yaparak zenginleşmiştir. İşte Türklerin yabancı sanatçılardan alarak yazdığı bazı popüler şarkılar:

  1. “Yaz” – Şarkı aslen Almanya kökenli Alphaville grubunun “Forever Young” şarkısıdır. Türkçe uyarlaması Sezen Aksu tarafından yapılmıştır.
  2. “Yine Sensiz” – Şarkı orijinal olarak İngiliz şarkıcı Michael Bolton tarafından seslendirilen “Said I Loved You…But I Lied” şarkısının Türkçe uyarlamasıdır. Serdar Ortaç tarafından seslendirilmiştir.
  3. “Rüzgar” – Şarkı, Türk rock müziğinin önemli isimlerinden Cem Karaca tarafından seslendirilen “I Saw The Light” şarkısının Türkçe uyarlamasıdır.
  4. “Yaşanmamış Yıllar” – Şarkı orijinal olarak Fransız şarkıcı Charles Aznavour’un “Une Vie d’Amour” şarkısıdır. Türkçe uyarlaması Harun Kolçak ve Gülşen tarafından yapılmıştır.
  5. “Biri Bizi Gözetliyor” – Şarkı, İngiliz rock grubu The Police’in “Every Breath You Take” şarkısının Türkçe uyarlamasıdır. Sezen Aksu tarafından seslendirilmiştir.

Bu sadece birkaç örnek olup, Türk müzik endüstrisi yıllar içinde birçok yabancı şarkının Türkçe uyarlamalarına yer vermiştir. Bu uyarlamalar, Türk müzik sahnesinde farklı bir renk ve yorum katmış ve popülerlik kazanmıştır.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM