kiyaslabakalim header

İlk iPhone Açık Artırmaya Sunuldu! İşte Şaşırtan Fiyatı!

Apple’ın ilk iPhone modeli, piyasaya sürüldüğü zaman akıllı telefon sektöründe devrim yarattı. Steve Jobs, Apple’ın

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Apple’ın ilk iPhone modeli, piyasaya sürüldüğü zaman akıllı telefon sektöründe devrim yarattı. Steve Jobs, Apple’ın kurucu ortağı olarak, ilk iPhone modelini Ocak 2007’de MacWorld San Francisco etkinliğinde tanıttı. Bu akıllı telefon, 3,5 inç küçük bir ekran ve basit bir 2 megapiksel kameraya sahipti. Aynı yılın Haziran ayında, 4 GB versiyonu 499 dolar, 8 GB versiyonu ise 599 dolardan satışa sunuldu.

O zamandan beri, iPhone modelleri piyasada iddialarını artırarak devam etti. Apple, Eylül ayında iPhone 15 modelini piyasaya sürmeye hazırlanırken, orijinal iPhone’un henüz jelatininin üzerinde olduğu bir versiyon, göz kamaştırıcı bir fiyata alıcı buldu.

Geçen Mart ayının sonunda açık artırmaya çıkan orijinal iPhone, 158.644 dolara satıldı. 17 Temmuz itibarıyla bu fiyat, tam tamına 4.164.452 TL’ye denk geliyor. Bu şekilde, daha önce 63.000 dolardan alıcı bulan ilk iPhone’un rekoru da geride kalmış oldu.

Rekor kıran iPhone modeli, 4 GB depolama kapasitesine sahip olan 8 GB versiyona göre çok daha nadirdir. Apple, ilk iPhone modelini piyasaya sürdükten sadece iki ay sonra, 4 GB depolama alanına sahip versiyonun üretimini düşük talep nedeniyle durdurmuştu. Bu da 4 GB’lık modelleri çok daha nadir hâline getirdi.

Telefonun jelatininin bile açılmamış olması, onu değerli kılan başka bir detaydır. Yüzeyi ve köşeleri neredeyse hiç zarar görmemiş olan bu iPhone, 16 yıl boyunca sağlam kalmayı başarmıştır. Apple etiketleri ve mührü hâlâ korunmuş durumdadır, adeta 2007 yılındaymış gibi duran kutusuyla ilk iPhone modeli rekor bir fiyata yeni sahibine ulaştı.

Orijinal kutusu ve jelatiniyle bugüne kadar gelmiş olan iPhone’un yeni sahibinin, rekor kıran telefonuyla ne yapacağı merak konusudur. Ancak muhtemelen yeni sahibi, paketi bu şekilde koruyarak saklamaya devam edecektir.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM