kiyaslabakalim header

Dünyanın en güçlü roketi ateşlendi!

Uzun bir süredir uzay araçları ve teknolojileri geliştiren SpaceX, Mars’a insanlı görevler düzenlemek için Super

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

Uzun bir süredir uzay araçları ve teknolojileri geliştiren SpaceX, Mars’a insanlı görevler düzenlemek için Super Heavy roketi üzerinde çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu çerçevede gerçekleştirilen önemli bir ateşleme testi, Teksas’taki Starbase tesisinde gerçekleşti ve SpaceX, bu deneyimi YouTube ve Twitter üzerinden paylaştı.

Starship roketi, gelecekte Mars’a taşıma misyonları için kritik bir rol üstlenmeyi planlarken, Super Heavy roketinin motorları için yapılan ateşleme testi önemli bir adım oldu. Super Heavy’nin Raptor motorlarının 33 adedinin çalıştırıldığı bu test, roketin 2.268 ton itiş gücü sağlayabileceğini gösterdi. Tam kapasite çalıştığında ise bu gücün 7.711 ton seviyesine ulaşabileceği belirlendi.

Testin ana amacı, fırlatma rampasını koruyan su soğutmalı alev saptırıcının dayanıklılığını ölçmekti. Nisan ayında yapılan ilk testte, roketin itiş gücü platformu aşarak ciddi hasarlara yol açmıştı. Ancak Pazar günkü test, fırlatma rampası açısından daha olumlu sonuçlar verirken, Raptor motorlarının dördünün erken kapanması bir olumsuz nokta olarak kaydedildi.

SpaceX, tüm testleri tamamladığında Starship ve Super Heavy roketiyle Ay, Mars ve belki de daha uzak noktalara kargo ve mürettebat göndermeyi hedefliyor. Starship uzay aracının modifiye edilmiş bir versiyonu, 2025 yılında gerçekleştirilmesi planlanan Artemis III görevinde iki NASA astronotunu Ay yüzeyine indirmek için kullanılacak.

SpaceX, uzay çalışmalarını hızlandırarak, insanlığın Ay ve Mars gibi uzak hedeflere ulaşmasında önemli bir rol oynamaya aday görünüyor. Bu hedeflerin gerçekleşmesiyle birlikte insanlık, uzay keşifleri ve kolonizasyonu alanında büyük bir adım daha atmış olacak.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM