kiyaslabakalim header

Xiaomi MS11 elektrikli sedan, otobanda görüntülendi! İşte detaylar…

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, kurulduğu günden itibaren sadece telefonlar gibi teknolojik cihazlara odaklanmayacağını açıkça

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

xiaominin-elektrikli-otomobili-ms11-hakkında

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, kurulduğu günden itibaren sadece telefonlar gibi teknolojik cihazlara odaklanmayacağını açıkça belirtmişti. Geçen süre zarfında elektrikli süpürgelerden masaj aletlerine kadar geniş bir ürün yelpazesi sunarak bu vizyonunu gerçeğe dönüştürdü. Şimdi, Xiaomi’nin bu vizyonunu daha da genişletmek için elektrikli araç sektörüne adım attığına dair ipuçları görüyoruz. Xiaomi’nin elektrikli aracı olan MS11, henüz resmi olarak piyasaya çıkmadan kameralara yakalandı. İşte bu heyecan verici görüntüler.

Xiaomi MS11 adını taşıyan bu elektrikli sedan, ağır bir şekilde gizlenmiş olarak Urumçi-Sanci şehirlerini birbirine bağlayan otoyolda test edilirken görüntülendi. Xiaomi’nin EV üretimine yeşil ışık yaktığını daha önce aktarmıştık ve şimdi ilk elektrikli aracı olan MS11’i yakından görebiliyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Xiaomi, XiaomiEV.com alan adını alarak önemli bir adım atmıştı. Bu hamlenin ardında Çin devlet planlama departmanından alınan yeni otomobil üretim lisansı da bulunuyor. Bu gelişmeler, Xiaomi’nin elektrikli araç sektöründeki kararlılığını ve yeteneklerini gösteriyor.

Şirket, 2021’in başlarında elektrikli araç sektörüne adım attığında, teknoloji şirketlerinin otomobil üretimine girmesine yönelik şüpheler vardı. Ancak Xiaomi, bu alandaki ilerlemesiyle tüm bu şüpheleri dağıttı. Xiaomi CEO’su Lei Jun, bir yatırımcı konferansında elektrikli araç projesinin hızla ilerlediğini ve 2024’ün ilk yarısında araçların piyasaya sürüleceği sözünü verdi.

Xiaomi, sadece ilerlemeyi hızlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda sektörün önde gelenlerinin önünde yer alıyor gibi görünüyor. Uluslararası ticaretten sorumlu isim Lu Weibing, ilerlemenin beklentilerin ötesinde olduğunu vurguladı.

Xiaomi MS11’in bataryasıyla ilgili ayrıntılar daha önce sızdırılmıştı. Bu elektrikli sedan, 101 kWh kapasiteli üçlü (NMC) bir bataryaya sahip ve uzun menzil sunuyor. 800 km menzil vadederken, 800V mimarisi üzerine inşa edilmiş. Enerji yoğunluğu 157 Wh/kg civarında, ki bu oldukça etkileyici bir değer. Pil tedarikçisi olarak CATL ve CALB ile işbirliği yapan Xiaomi, bu alandaki gücünü gösteriyor.

Maliyet açısından, MS11 sedanı Tesla Model 3, BYD Seal, Deepal SL03 ve diğer Çin elektrikli sedanları gibi büyük oyuncularla rekabet edebilecek şekilde uygun fiyatlı hale getirildi. Bu da MS11’i oldukça erişilebilir bir fiyat aralığına, yaklaşık olarak 200.000 RMB (yaklaşık 25.500 €) civarına taşıyor.

Keşfet

KIYASLA BAKALIM