kiyaslabakalim header

Spotify’a Nasıl Müzik Yüklenir: Önerilen Dijital Müzik Dağıtım Platformları

Spotify’a Nasıl Şarkı Yüklenir Dijital platformlara şarkı nasıl yüklenir; Öcelikle şunu belirtmem gerekiyor, bazı arkadaşlar

Picture of Hakan Yıldırım

Hakan Yıldırım

spotify müzik nasıl yüklenir

Spotify’a Nasıl Şarkı Yüklenir

Dijital platformlara şarkı nasıl yüklenir; Öcelikle şunu belirtmem gerekiyor, bazı arkadaşlar spotify’a müzik nasıl yüklenir konusunda yanlış bilgiye sahip  İlgili platforma müzik yükleyebilmek için; “spotify sanatçı hesabı” oluşturmaları gerektiğine inanıyorlar. Ancak, bu durum öyle değil. Spotify’a müzik yükleyebilmemiz için, her şeyden önce bir dijital müzik dağıtım platformlarına ihtiyacımız var. Gelin şu dijital müzik dağıtım platformlarına göz atalım.

Dijital Müzik Dağıtım Platformları

Bir çok dijital müzik dağıtım platformları bulunmaktadır, lakin hepsinin çalışma sitilleri farklıdır. Bu nedenle, aşağıda yer alan platformları kendiniz araştırıp size uygun olanı kendiniz belirlemeniz gerekiyor. Fakat benim kullandığım platformun hangisi olduğunu ve nedenini sizlere paylaşacağım. lütfen adımları dikkatli bir şekilde okuyun.

DistRokid:

Bu platform sayesinde şarkılarınızı, tüm dijital platformlara yükleyebilirsiniz. Hemde tek tıkla. ancak onun öncesinde platforma yıllık üye olmanız ve bir miktar ödeme yapmanız gerekmektedir Ve Sonrasında Sınırsız Yükleme Yapabilirsiniz. Fakat bir yıl sonra tekrar ödeme yapmamanız, üyeliğinizi devam ettirmemeniz durumunda, şarkılarınız yayından kalkar.

şarkı yükleme esnasında 30 Dolarlık bir ek paket alırsanız; Platforma yıllık ödeme yapmazsanız bile şarkı yayında kalır ve ödeme almaya devam edersiniz. Lakin bahsedilen paketi yayın esnasında almanız şart değil, sonradan da alabilirsiniz. Yani ileriki süreçte başka bir platformla çalışmak isterseniz DistRokid’e her şakınız için 30 dolar verip sorunu kökten halledebilirniz.

TuneCore:

Şarkı başına ödeme yapmanız gerekmektedir. Yani yıllık ödeme yapmanız gerekmez. Ancak ileriki süreçte ek olarak abonelik sistemine geçileceği söyleniyor.

Symphonic:

Sizden hiç bi ücret talep edilmez, İstediğiniz kadar yükleme yapabilirsiniz. fakat gelirinizin %15’ni hizmet bedeli olarak sizden tahsil edeceklerdir. Ayrıca yapmış olduğum araştırmalara göre bu platforma üye olmak o kadar da basit değil. Bir nebze de olsa bazı platformlarda dinleniyor olmanız gerekmektedir. Yani bu platformda Spotify’a Şarkı Eklemek; diğer dağıtım şirketleri gibi kolay bi iş gibi görünmüyor. Ancak bu durum öyle üzümesi gerken bi unsur değil, nitekim onu özel kılan bir özellik bulunmamaktadır.

DistRokid gibi yıllık ücret almaktadır, ancak DistRokid gibi 30 dolar karşılığında spotify miras paketi maalesef bulunmuyor. Bu Demek oluyor ki, ödeme yapılmadığı takdirde bir yıl sonra şarkınız silinmeyecek; ancak, abonelik devam etmediğinden dolayı ödeme almanız mümkün olmayacaktır.

Cdbaby:

Son olarak bu platform da TuneCore gibi single başına ücret tahsil etmektedir. Görüldüğü gibi Spotify’a Şarkı Eklemek için birçok  Spotify Dağıtım Platformları bulunmakta.

Hangi Müzik Platformunu Kullanmalıyım

Bu tamamen sizin tasarrufunuza kalmış, spotify dağıtım platformları hakkında gerekli araştırmaları yapıp size uygun olanı belirlemeniz gerekiyor. Ancak bana soracak olursanız, ben DistRokid kullanmayı tercih ediyorum. Çünkü kullanımı hem çok basit hemde çalışma metotları bana daha elverişli geliyor. Şimdi gelelim görsel sunuma. Ben Distrokid kullandığım için bu platform üzerinden anlatacağım.

 

Öncelikle DistRokid‘ e giriyoruz ve bize uygun olan paketi seçiyoruz.

distrokid planı
distrokid paketleri

 

 

Paketimizi seçip üye olduktan sonra, bizi aşağıda olduğu gibi bir sayfaya yönlendirecek. Sağ üst kısımda müzik yükle butonuna tıklayıp müziğinizi görselde bulunan tüm dijital platformlara yükleyebilirsiniz.

distrokid
distrokid upload panel

 

Keşfet

KIYASLA BAKALIM