kiyaslabakalim header

Balkona güneş paneli kurulur mu? İşte cevabı

Güneş enerjisi sistemleri genellikle büyük çatı veya geniş açık alanlara yerleştirilen paneller olarak biliniyor. Ancak

Picture of Ahmet Safa

Ahmet Safa

Güneş enerjisi sistemleri genellikle büyük çatı veya geniş açık alanlara yerleştirilen paneller olarak biliniyor. Ancak bir apartman dairesinde ya da müstakil bir evde yaşıyorsanız, balkona güneş paneli kurmak sizin için mantıklı bir seçenek olabilir. İşte detaylar…

Öncelikle “balkona güneş paneli kurulur mu?” sorusunun cevabı evet! Balkona yerleştirilebilen taşınabilir, fişe takılabilir güneş enerjisi sistemleri sayesinde, artık balkonlarda ve küçük alanlarda da güneş paneli kullanmak mümkün.

Bu sistemler özellikle Avrupa’da oldukça popüler. Örneğin, Almanya’da 2023’ün ortasından itibaren kayıtlı balkona monte edilen güneş enerji sistemlerinin sayısı neredeyse iki katına çıkarak toplamda 400 bin’e ulaştı. Amerika’da da giderek yaygınlaşan bu balkon güneş enerjisi panelleri, az alanı olan kent sakinleri için çekici bir seçenek haline geliyor.

 

Güneş paneli kurulum maliyeti ne? Hemen hesaplayın!

İnci Holding’in çevre dostu girişimi olan AZKarbon, iklim kriziyle mücadele konusunda önemli bir adım olarak öne çıkıyor. Güneş paneli kurulum maliyeti ne?

Yalnız, balkonunuzun uygun olup olmadığını anlamak için bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Öncelikle yerel bina kuralları ve imar yasalarını kontrol edin. Çoğu yerde, balkonunuza güneş paneli kurmak için bir izin almanız gerekebilir. Yani bağlı olduğunuz belediyeyi arayıp bilgi edinmekte fayda var. Eğer sorun olmayacaksa, balkonunuzun boyutunu ve ne kadar alanınız olduğunu değerlendirin.

balkona-güneş-paneli-kurmak

Güney yönüne bakan balkonlar, güneşten en iyi şekilde faydalanmak için idealdir. Eğer kuzey yönüne bakan bir balkonunuz varsa, güneş panelleri yeterli güneş ışığı almayacağından, pek verimli olmayacaktır. Balkona monte edilen güneş enerjisi sistemleri, çatıdaki sistemlere göre daha küçük ve genellikle bir veya iki panelden oluşuyor.

Bu paneller elektrik prizine bağlanıyor ve doğrudan akımı alternatif akıma dönüştürerek evdeki cihazların kullanabileceği elektrik sağlıyor. Ayrıca, fazla enerjiyi depolamak için bir pil depolama sistemi ekleyerek gece veya bulutlu günlerde bu enerjiyi kullanabilirsiniz.

Balkon güneş paneli sistemleri genellikle tak ve çalıştır şeklinde olduğu için montajı genellikle bir DIY (Kendin Yap) projesi olarak kolayca yapılabilir. Ancak, bu sistemler tüm evi elektrikle beslemeyecektir. Yine de, küçük cihazlarınızı çalıştırmak ve elektrik faturalarınızı düşürmek için mantıklı bir yol olabilir.

Peki sizce, balkona güneş paneli kurmak mantıklı mı? Bu sistem denemeye değer mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Source link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keşfet

KIYASLA BAKALIM