kiyaslabakalim header

Marmara’ya tsunami erken uyarı sistemi

KAYNAK DHA Kandilli Rasathanesi 19 adet yeni “tsunami erken uyarı” istasyonunu devreye aldı. Marmara Denizi’nde

Picture of CNN TÜRK

CNN TÜRK


KAYNAK DHA

Kandilli Rasathanesi 19 adet yeni “tsunami erken uyarı” istasyonunu devreye aldı. Marmara Denizi’nde yaşanacak olası bir deprem durumunda bu istasyonlar devreye girerek tsunami ihtimalini rasathaneye bildirecek.

Marmaraya tsunami erken uyarı sistemi

Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener kurulan istasyonlarla ilgili, “Uluslararası standartlarda biz bir deprem olduktan sonra 7 dakika içerisinde bir tsunami olup olmayacağını AFAD üzerinden vatandaşlarla paylaşacağız. Marmara Denizi için istasyon sayımızı ne kadar arttırırsak bu uyarı mesajını daha erken verme şansımız var. Biz bunu 4-5 dakika civarlarına indirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Marmara’da tsunami olma ihtimali var mı?

“Olası bir Marmara depremi, Marmara Denizi içinde olacak ve özellikle meydana gelecek heyelanlardan dolayı tsunami olma riski var.”

Marmaraya tsunami erken uyarı sistemi

Marmara Denizi’nde kaç tane tsunami erken uyarı istasyonu bulunuyor?

“Marmara Denizi çevresinde 20 tane ilk etapta tsunami istasyonu kurmaya başladık. Bunların 19 tanesini hayata geçirdik. Denizin içine İstanbul’da, Büyükada’da, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda, aynı zamanda en son istasyon da İmralı Adası’na kurulacak.”Source link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keşfet

KIYASLA BAKALIM