kiyaslabakalim header

TikTok, ABD hükümetine dava açtı! Yasaklanıyor mu?

Çinli sosyal medya platformu TikTok, ABD hükümeti ile aşamadığı sorunları mahkemeye taşıdı. Sosyal medya uygulamasının

Picture of Halis Kökverdi

Halis Kökverdi


Çinli sosyal medya platformu TikTok, ABD hükümeti ile aşamadığı sorunları mahkemeye taşıdı. Sosyal medya uygulamasının sahibi ByteDance, ABD hükümetinin haksız dayatması nedeniyle, ABD hükümetine dava açtı. Peki neden?

Çin ve ABD arasındaki gerginlik sürüyor. Ulaşabildiği her noktayı etkisiz hale getirmeye çalışan ABD, şimdi TikTok‘a el attı. Ülkesinde TikTok’u yasaklayan hükümet, şimdi Çinli firmaya iki seçenek sunuyor: Ya uygulamayı tamamen başkasına devret ya da ABD’de yasaklan.

Bu teklifi tamamen reddeden TikTok Ceo’su ilk açıklamalarında “Hiçbir yere gitmiyoruz!” gibi bir açıklama yapmıştı. Ancak ABD’nin haksız dayatmasına dayanamayan şirket, konuyu mahkemeye taşıdı. Washington Temyiz Mahkemesi’ne sunulan davada söz konusu yasanın anayasaya aykırı olduğu belirtildi.

ABD’den sonra sıra Türkiye’de! TikTok yasaklanıyor mu?ABD’den sonra sıra Türkiye’de! TikTok yasaklanıyor mu?

ABD’den sonra sıra Türkiye’de! TikTok yasaklanıyor mu?

Son dönemlerde ahlak dışı davranışlar içeren içerikler nedeniyle gündemden düşmeyen TikTok kapatılacak mı? Kanun teklifi hazırlanıyor.

Hükümetinin sunduğu teklifin ne ticari, ne teknolojik ne de yasal olarak mümkün olmadığını belirten TikTok yöneticileri, ABD’nin dayatmalarına karşı geliyor. Uygulamanın ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğunu dile getiren ABD, TikTok’un Amerikan vatandaşlarına ait bilgileri elde ettiğini ve bunları Çin’e ilettiğini söylüyor.

TikTok yönetimi bu iddiaları tamamen reddetse de hükümetin yaptığı teklifi kabul etmeyeceklerini net bir şekilde dile getiriyor. ABD hükümeti ise 19 Ocak 2025‘e kadar uygulamanın satılması için ByteDance’e süre tanıyor. Aksi halde TikTok’un ABD’de kullanılamayacağı söyleniyor.

TikTok hakkındaki bu karar ne kadar doğru bilinmez ama perde arkasında başka nedenler olduğunu görmek pek zor değil. Siz ABD hükümetinin TikTok’u yasaklaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.Source link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keşfet

KIYASLA BAKALIM