kiyaslabakalim header

10 maddede hastane randevularına onay şartı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu. Pazartesi’den itibaren alınan randevulara gidilmemesi sorununu aşmak için yeni uygulama

Picture of CNN TÜRK

CNN TÜRK


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu. Pazartesi’den itibaren alınan randevulara gidilmemesi sorununu aşmak için yeni uygulama başlıyor. Artık hastane randevusu alanlar, o randevularını onaylamak zorunda olacak.

1- SİSTEM NE ZAMAN HAYATA GEÇİRİLECEK?

– 13 MAYIS PAZARTESİ’DEN İTİBAREN ALINACAK RANDEVULAR İÇİN GEÇERLİ

Onaylı randevu sistemi, randevuların iptal edilmesinin ardından boş kalan kapasitenin hizmet bekleyen hastalar için kullanılmasını sağlayacak. Uygulama, 13 Mayıs Pazartesi günü itibarıyla alınacak randevular için geçerli olacak.

2- RANDEVU ONAYLARI NEREDEN VERİLECEK?

-WWW.MHRS.GOV.TR İNTERNET SİTESİNDEN

– MHRS MOBİL UYGULAMADAN

– ALO 182 ÇAĞRI MERKEZİNDEN

Randevu tarihinden bir gün önce, akşam saat 20.00`ye kadar kişilerin randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. Onay, www.mhrs.gov.tr internet sitesi, mobil uygulama ve ALO 182 çağrı merkezi olmak üzere tüm kanallar üzerinden verilebilecek.

3- YENİ SİSTEMDE ONAYLANAN RANDEVU İPTAL EDİLEBİLECEK Mİ?

-RANDEVU TARİHİNDEN 1 GÜN ÖNCE 20.00’A KADAR İPTAL EDİLEBİLECEK

Randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00`ye kadar www.mhrs.gov.tr internet sitesi, mobil uygulama ve ALO 182 çağrı merkezi aracılığıyla iptal işlemleri gerçekleştirilebilecek.

4- ONAYLAMAYAN RANDEVULAR NE OLACAK?

-RANDEVU SİSTEM TARAFINDAN İPTAL EDİLECEK

Son onay saatine kadar randevusunu onaylamayan kişilerin randevusu sistem tarafından iptal edilecek.

5- ONAYLANAN RANDEVUYA GİTMEYENLER NE OLACAK?

– AYNI BRANŞTA 15 GÜN RANDEVU ALAMAYACAK

Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişilerin, aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Fakat bu kişiler bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından randevusuz hizmet alabilecek.

6- RANDEVUYU ONAYLAMAYAN ERTESİ GÜN RANDEVU ALABİLİR Mİ?

– KİŞİ TEKRAR RANDEVU ALABİLİR

Üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan randevular, bir gün önce saat 20.00`de otomatik olarak iptal edilecek. Bu durumda kişi tekrar randevu alabilecek ya da sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabilecek.

7- TÜM RANDEVULAR İÇİN ONAY ZORUNLU MU?

-3 GÜN VE SONRASI İÇİN RANDEVULAR İÇİN ZORUNLU

-2 GÜN ÖNCE ALINAN RANDEVU OTOMATİK ONAYLI SAYILACAK

Üç gün ve daha sonrası için alınan tüm randevularda onay zorunluluğu olacak, ancak muayene tarihinden önceki iki gün içerisinde alınan randevular, otomatik olarak onaylanmış sayılacak. Örneğin 24 Mayıs tarihi için 22 veya 23 Mayıs’ta alınan bir randevu, otomatik olarak onaylanmış kabul edilecek.

8- ONAYLI RANDEVUDAN MUAF OLANLAR VAR MI?

– 65 YAŞ ÜSTÜ HASTALAR, KANSER HASTALARI MUAF

Onaylı randevu sistemindeki bu uygulamadan 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları muaf tutulacak. Bu gruptaki hastalar, her zaman randevu alabilecek.

9- ONAYDAN SONRA HASTANEYE GİDİLEMEYECEKSE NE YAPILACAK?

-ONAYLI DA OLSA GECE YARISINA KADAR İPTAL EDİLEBİLECEK

– İPTAL EDİLMEZSE AYNI BRANŞTA 15 GÜN RANDEVU YOK

Randevu, kişi tarafından ya da otomatik olarak onaylanmış olsa da 23 Mayıs 20.00`ye kadar iptal edilebilecek. Bu saate kadar onaylı randevusunu iptal etmeyen ve randevusuna gitmeyen kişilerin, aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Fakat kişiler sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabilecek.

10- ONAYLANMAYAN RANDEVULAR KİMLERE VERİLECEK?

– BOŞ RANDEVULAR ÖNCELİKLE TALEPTE BULUNAN KİŞİLERE VERİLECEK

Saat 20.00 itibarıyla otomatik olarak iptal edilerek boşalan randevular, öncelikli olarak talepte bulunan kişilere verilecek.

 Source link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keşfet

KIYASLA BAKALIM