kiyaslabakalim header

Sanayide yüksek teknoloji hamlesi – ShiftDelete.Net

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin sanayi üretiminde önemli bir atılım gerçekleştirdiğini açıkladı.

Picture of Mert Can Aka

Mert Can Aka


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin sanayi üretiminde önemli bir atılım gerçekleştirdiğini açıkladı. Özellikle yüksek teknoloji üretimindeki yüzde 34,4’lük yıllık artış, ülkenin Milli Teknoloji Hamlesi hedeflerine doğru ilerlediğini gösteriyor. Bu yükseliş aynı zamanda Türkiye’nin katma değer üreterek büyüme stratejisinin meyvelerini vermeye başladığını da gösteriyor. 

Mart ayı sanayi üretim endeksi verilerine göre, sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 4,3 oranında artış kaydetti. Bu artışın lokomotifi ise yüksek teknoloji ürünleri oldu. Yüksek teknoloji üretimindeki bu sıçrama, Türkiye’nin teknoloji odaklı bir ekonomiye verdiği önemi tüm dünyaya gösterdi.

Sanayi üretimindeki olumlu tabloya ek olarak, istihdam cephesinde de sevindirici gelişmeler yaşanıyor. Mart 2024 itibarıyla işsizlik oranı yüzde 8,6’ya gerileyerek bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,4 puanlık bir düşüş kaydetti. Bu düşüşte genç işsizlik oranındaki iyileşmenin önemli bir payı bulunuyor. Genç işsizlik oranı yüzde 15,1 seviyesine inerek yaklaşık 12 yılın en düşük seviyesine ulaştı. 

Savunma sanayiide kullanılabilecek yerli SoM üretildi!Savunma sanayiide kullanılabilecek yerli SoM üretildi!

Savunma sanayiide kullanılabilecek yerli SoM üretildi!

Yerli Sistem Üstü Modül (SoM) BitFlex-SPB-A7 görücüye çıktı. Modül; haberleşme cihazları ve elektronik harp sistemlerinde kullanılabilecek.

KOSGEB’de gerçekleştirilen KOBİ Ödülleri Töreni’nde konuşan Bakan Kacır, mart ayı sanayi üretim endeksi ve iş gücü istatistiklerini değerlendirerek, istihdam ve sanayi üretimindeki bu başarıyı KOBİ’lerin dinamizmine bağladı. Türkiye ekonomisinin can damarı olan KOBİ’ler, girişimcilerin ve emekçilerin çabalarıyla ülkenin büyümesine önemli katkı sağlıyor. KOBİ’lerin desteklenmesi ve güçlendirilmesi, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedefleri için kritik öneme sahip. Source link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keşfet

KIYASLA BAKALIM