kiyaslabakalim header

Son dakika… Bakan Tekin CNN TÜRK’te: Öğretmene şiddete ceza artacak

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, CNN Türk yayınında sürece ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Tekin’in açıklamaları

Picture of CNN TÜRK

CNN TÜRK


Son dakika... Bakan Tekin CNN TÜRKte: Öğretmene şiddete ceza artacak
expand

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, CNN Türk yayınında sürece ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Tekin’in açıklamaları şöyle:

Malesef çok üzücü bir olay oldı. Hep beraber tedbir alırsak çözebileceğimiz konular. Haziran ayından itibaren aldığımız tedbirler olayların yaşanmaması için çaba gösterdik. Valilerle yaptığımız toplantıda da gündemlerden bir tanesi okuldaki güvenlik tedbirleriydi.

CAYDIRICI NİTELİKTE TEDBİRLER ALACAĞIZ

Bu konularla ilgili öğretmen arkadaşlarımızın talepleri, caydırıcılığa yönelik talepler oldu. Yeni bir öğretmenlik meslek kanunu hazırladık. Bunun içinde okulda şiddeti önlemeye yer veriyoruz. Caydırıcı nitelikte tedbirler alacağız. Hem idari hem de hukuki açıdan tedbirler alıyoruz. 

TUTUKLU YARGILANMASINI İSTİYORUZ

Öğretmen kanuna koyduğumuz madde ile öğretmenlerimize yönelik şiddette cezaların %50 artırıcı bir madde koyuyoruz. Bu fiili işleyenlerin hafif cezalarının ertelenmesi hükümleri vardı. Biz öğretmenlerimize yönelik bu cezaların ertelenmesinin engellenmesini istedik. Öğretmene şiddet uygulayan kişilerin tutuklu yargılanmasını istiyoruz. Son olarak sözleşmeli öğretmen arkadaşlarımızın da yaptıkları işin kamu görevlisi gibi kabul edilip devlet okullarındaki öğretmenlerimiz gibi yukarıdaki saydığım hususlar gibi değerlendirilmesi sağlanacak. Okullarımızdaki güvenlik görevlisi sayısını artırıp daha güçlü bir mekanizma kuracağız. Bize ulaşan taşkınlık söz konusu olmadı.

ÖĞRETMENLERİN SONUNA KADAR YANINDAYIZ

Biz en az öğretmen arkadaşlarımız kadar bu sürecin işleyişinden rahatsızız ve gerekli tedbirleri alacağız. Ben öğretmenlerimizin hukukunu korumak anlamında şunu söylemek istiyorum. Hiçbir şiddeti kabul etmiyoruz, öğretmen arkadaşlarımızın sonuna kadar yanındayız. Kesinlik buna müsaade etmeyeceğiz.

DÜZENLEMENİN HAZİRAN BAŞINDA YASALAŞMASINI BEKLİYORUZ

Yasal düzenleme şu anda ilgili kurullarla görüşülüyor. Tahmin ediyoruz ki önümüzdeki hafta Meclis’e sevk edilmiş olur. TBMM’nin takvimine göre Haziran ayı başında yasalaşacağını düşünüyoruz.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Eyüpsultan’da okuldan atılmasından sorumlu tuttuğu okul müdürünü silahla vurarak hayatını kaybetmesine neden olan 16 yaşındaki Irak asıllı Y.K. tutuklanma talebiyle hakimliğe sevk edildi ve ardından tutuklanarak cezaevine konuldu. Olayla ilgili yeni detaylar da ortaya çıktı. 

Son dakika... Bakan Tekin CNN TÜRKte: Öğretmene şiddete ceza artacak

Atıldığı okulun müdürünü okul odasında vurarak öldüren 16 yaşındaki Irak asıllı Y.K. savcıya verdiği ifadenin ardından tutuklanması talebiyle İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Savcılık Y.K’nın 5 aydır eylemini planladığını belirtti. Öte yandan olayda kullanılan silahın ise bulunamadığı öğrenildi.

ÇIKARILDIĞI MAHKEMECE TUTUKLANDI

Okul müdürü İbrahim Oktugan’ı silahla vurarak öldüren 17 yaşındaki Irak uyruklu Y.K. çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

 

 
 

 Source link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keşfet

KIYASLA BAKALIM