kiyaslabakalim header

Savunuculuk grubu, Uganda’daki LGBTQ topluluğuna yönelik hak ihlallerinin arttığını söylüyor

KAMPALA — Bir savunuculuk grubu tarafından hazırlanan bir rapora göre, Uganda’daki cinsel azınlıklar artan insan

Picture of Reuters

ReutersKAMPALA — Bir savunuculuk grubu tarafından hazırlanan bir rapora göre, Uganda’daki cinsel azınlıklar artan insan hakları ihlalleriyle karşı karşıya; son dokuz ayda diğerlerinin yanı sıra tutuklamalar, işkence ve ev tahliyelerini içeren 1000’den fazla vaka kaydedildi.

Uganda’nın Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transseksüel ve Queer (LGBTQ) topluluğunun üyeleri, Uganda parlamentosunun eşcinsellik karşıtı bir yasayı düşünmeye başladığı geçen yılın başından bu yana artan hak ihlalleriyle karşı karşıya kaldı.

Eşcinsellik Karşıtı Yasa (AHA) adı verilen yasa nihayet geçen yılın Mayıs ayında yürürlüğe girdi.

Yasaya göre, diğer sert cezaların yanı sıra eşcinsel ilişki ömür boyu hapisle cezalandırılırken, sözde ağırlaştırılmış eşcinsellik ölüm cezasına yol açabiliyor.

Cinsel azınlıkları savunan bir grup olan Eşitlik Toplantısı (CFE), AHA’nın kabul edilmesinin üzerinden bir yıl geçmesine işaret eden bir raporda, Eylül ve Mayıs ayları arasında en az 1.253 insan hakları ihlalinin kaydedildiğini söyledi.

Bu, geçen yılın Ocak ve Ağustos ayları arasında kaydedilen 306 ihlale kıyasla bir artışı temsil ediyor.

İhlaller hem devlet hem de devlet dışı aktörler tarafından gerçekleştirildi ve işkenceyi, ailelerin reddedilmesini, fiziksel saldırıları, tahliyeleri, keyfi tutuklamaları, cinsel saldırıları ve gaspı içeriyordu.

Raporda, “Tanınan ve/veya algılanan LGBTQ+ kişiler tutuklandı, işkence gördü, dövüldü, teşhir edildi; tahliyeler ve sürgünler, şantaj, iş kaybı ve sağlık hizmetlerinde aksamalar da dahil” dedi.

“Bu, farklı platformlarda sık sık paylaşılan sahte ve yanlış haberlerle ve LGBTQ+ bireylerini çocukları eşcinselliğe dahil etmek için orada olan kişiler olarak göstermeye yönelik sürekli bir kampanyayla sürdürüldü.”

Reuters’ın bir polis sözcüsüne yorum yapması için yaptığı çağrı yanıtsız kaldı.

AHA Batı’dan geniş çapta kınama aldı ve Uganda’ya ve bireysel liderlere karşı yaptırımları tetikledi.

Dünya Bankası tüm yeni kredileri durdururken, ABD Uganda’yı tercihli ticaret anlaşmasından çıkardı ve aynı zamanda azınlık haklarını ihlal eden isimsiz kişilere yaptırımlar uyguladı.

Nisan ayında yasaya itiraz eden bir davaya ilişkin kararında Uganda anayasa mahkemesi, sağlık ve mülkiyet haklarını ihlal ettiğini söylediği birkaç bölümü geçersiz kılmasına rağmen yasayı iptal etmeyi reddetti.Source link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keşfet

KIYASLA BAKALIM